Gru 13

Inżynieria tkankowa i projekt START w Newsweeku

W  Newsweeka ukazał się artykuł „Droga do przełomu” traktujący o inżynierii tkankowej i medycynie regeneracyjnej. Obok osiągnięć Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, która opracowała innowacyjną protezę serca dla dzieci: „Religa Heart Ped”, testowaną obecnie na trzech świnkach, tekst opisuje założenia projektu START w kontekście regeneracji ścięgien przy pomocy rusztowań zasiedlonych komórkami:

Implanty kości są znane od lat, ale zastosowanie inżynierii tkankowej przy regeneracji ścięgien to nowość. Świat niedawno zajął się tym tematem. Nasza metoda ma dwie przewagi. Po pierwsze, sam bioaktywny materiał. Po drugie, monitorujemy proces gojenia i w razie potrzeby już po operacji możemy dodać do miejsca uszkodzenia kolejne komórki albo czynniki wzrostu – wyjaśnia prof. Święszkowski.